kloiniczna

Wydarzenia

Choroby rzadkie obejmują szerokie spektrum różnorodnych schorzeń, najczęściej o podłożu genetycznym (80%), których wspólnym mianownikiem jest  niska bądź bardzo niska częstość występowania. Ich leczenie jest trudne i wymaga nie tylko doświadczenia ze strony lekarza, ale również odpowiedniego zaplecza diagnostycznego.

Na początku lipca 2020 roku, w Poradni Transplantacyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie miało miejsce przypadkowe i wyjątkowo wzruszające spotkanie.

Pod poniższym linkiem dostępne są "Zalecenia Sekcji Hepatologicznej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące opieki hepatologicznej w czasie pandemii COVID-19"

Kilka tygodni temu, nakładem prestiżowego wydawnictwa Wiley Blackwell ukazał się podręcznik „Autoimmune Liver Disease: Management and Clinical Practice”, który w kompleksowy sposób podsumowuje aktualną wiedzę na temat diagnostyki i leczenia schorzeń wątroby o podłożu autoimmunologicznym.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) jest organem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który zajmuje się między innymi promocją polskiej nauki na świecie. W listopadzie 2019, pod auspicjami NAWA ukazała się publikacja „Science in Poland: in 34 Snapshots”. Wymienia ona 34 najważniejsze, według polskich ekspertów, ośrodki naukowe w naszym kraju.

16 września 2019 roku w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone chorobom rzadkim, skupiające się na aktualnie działających europejskich programach i sieciach, a także wskazując aktualny stan organizacji oraz potrzeby prawne, finansowe i organizacyjne ośrodków działających na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Kolejne spotkanie ośrodków zrzeszonych w ramach Europejskiej Siecie Referencyjnej (ERN Rare Liver) odbyło się 2-3 września 2019 roku w Hamburgu (Niemcy).

W dniach 1-2 lipca 2019 roku odbyło się spotkanie międzynarodowej grupy dotyczącej autoimmunologicznego zapalenia wątroby (IAIHG).

WSTĘP:

https://www.facebook.com/watch/?v=1165943200234572

 

WYWIAD:

https://youtu.be/9tHUMYFLTC0

 Kolejne spotkanie Europejskiej Sieci Ośrodków Referencyjnych ds. Rzadkich Chorób Wątroby (ERN Rare-Liver) odbyło się na przełomie stycznia i lutego 2019 roku w Hamburgu w Niemczech. Gospodarzem spotkania był prof. Ansgar Lohse, obecny koordynator ERN Rare-Liver. Klinikę Hepatologii i Chorób Wewnętrznych reprezentowali prof. Piotr Milkiewicz oraz lek. Maciej Janik.