kloiniczna

Wydarzenia

W dniu 13 stycznia 2022 roku lek. Maciej Janik obronił z wyróżnieniem rozprawę na stopień doktora nauk medycznych pod tytułem "Nieinwazyjne metody oceny progresji autoimmunologicznego zapalenia wątroby" przed Radą Dyscyplin Nauk Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Promotorem rozprawy była dr hab. n. med. Joanna Raszeja-Wyszomirska.
 

4 listopada odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia 13 edycji Konkursu Złoty Skalpel, który organizowany jest przez redakcję Pulsu Medycyny.

Szanowni Państwo,
w imieniu prof. Milkiewicza oraz własnym, serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zdalnym webinarze medycznym pt. Aktualne wyzwania w transplantacji wątroby", który odbędzie się jutro tj. 22 czerwca (wtorek) o godzinie 18.00. Co istotne, jeśli ten termin nie jest dla Państwa dogodny, będzie można zapoznać się z naszymi wykładami w każdym dogodnym terminie późniejszym.
 
Webinar jest dość krótki, obejmuje bowiem tylko 2 wykłady, których tematyka jest bardzo aktualna i powinna wszystkich z Państwa zainteresować:
1.      Transplantacja wątroby w erze COVID-19” - prof. Piotr Milkiewicz
2.      Jak zmniejszyć śmiertelność w czasie oczekiwania na transplantację wątroby? Aktualne priorytety zasad alokacji narządów od dawców zmarłych - prof. Maciej Wójcicki
 
Dostęp do webinaru na żywo (oraz do VOD w dowolnym późniejszym terminie w przeciągu 3 miesięcy po jego zakończeniu) osiągalny będzie bez problemu pod następującym linkiem:
 
Rejestracja jest bezpłatna dla lekarzy. W procesie rejestracji pod w/w linkiem, konieczne jest jedynie podanie numeru Prawa Wykonywania Zawodu oraz daty urodzenia.
 
pozdrawiamy i zapraszamy gorąco
 
Maciej Wójcicki / Piotr Milkiewicz

Na Liście Stu 2020 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie odnotowaliśmy w stosunku do poprzedniego roku: 29 wzrostów, 40 spadków, 2 pozycje bez zmian, a 29 osób znalazło się w rankingu po raz pierwszy lub wróciło po nieobecności.

Link do rankingu:

https://pulsmedycyny.pl/lista-stu-2020-medycyna-1110578

Choroby rzadkie obejmują szerokie spektrum różnorodnych schorzeń, najczęściej o podłożu genetycznym (80%), których wspólnym mianownikiem jest  niska bądź bardzo niska częstość występowania. Ich leczenie jest trudne i wymaga nie tylko doświadczenia ze strony lekarza, ale również odpowiedniego zaplecza diagnostycznego.

Na początku lipca 2020 roku, w Poradni Transplantacyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie miało miejsce przypadkowe i wyjątkowo wzruszające spotkanie.

Pod poniższym linkiem dostępne są "Zalecenia Sekcji Hepatologicznej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące opieki hepatologicznej w czasie pandemii COVID-19"

Kilka tygodni temu, nakładem prestiżowego wydawnictwa Wiley Blackwell ukazał się podręcznik „Autoimmune Liver Disease: Management and Clinical Practice”, który w kompleksowy sposób podsumowuje aktualną wiedzę na temat diagnostyki i leczenia schorzeń wątroby o podłożu autoimmunologicznym.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) jest organem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który zajmuje się między innymi promocją polskiej nauki na świecie. W listopadzie 2019, pod auspicjami NAWA ukazała się publikacja „Science in Poland: in 34 Snapshots”. Wymienia ona 34 najważniejsze, według polskich ekspertów, ośrodki naukowe w naszym kraju.

16 września 2019 roku w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone chorobom rzadkim, skupiające się na aktualnie działających europejskich programach i sieciach, a także wskazując aktualny stan organizacji oraz potrzeby prawne, finansowe i organizacyjne ośrodków działających na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.